Článek

PRVNÍ TÝDNY VE ŠKOLCE


Už je to tu! Ještě nedávno jste vozili své dítě v kočárku, nyní nastoupilo do mateřské školy. Změní se mu i vaší rodině celý svět. Proto se snažte vše  ulehčit.
Vzdejte se pohody ve prospěch klidného začátku školky a zřejmě i vaší práce. Trénujte vstávání, učte se novému rytmu rána, abyste pak v klidu oba stíhali. Spolu s časným nebo přesným vstáváním se také nabízí nutnost upravit pravidelnost v usínání. Tedy žádné „až se mu/jí bude chtít“.
Je také dobré, opět v předstihu, dávat dítěti ochutnávat potraviny, které jsou ve školkách na jídelníčku běžné a vy je naopak běžně nejíte. Dopřejete dítěti rozmanitost a zároveň zabráníte tomu, že by pak u svačin či obědů bylo vydané napospas chutím a jídlům, které nezná. K jídlu však patří i odpovídající míra sebeobsluhy. Vaše dítě by mělo vydržet během jídla sedět  a ne odbíhat od stolu, umět jíst a pít samo, odnést si po sobě tácek, talíř, sklenici.
Spousta maminek podceňuje samostatnost svých dětí. Dostatečně si neuvědomují, že ony na potřeby svého dítěte reagují okamžitě, ale paní učitelka na to zdaleka nebude mít takový prostor. Je tedy třeba nechávat některé věci zcela na dítěti, dát mu prostor, aby si je doma mohlo v klidu zkoušet samo.
Ráno nechávejte dítě, ať se samo obléká. Můžete mu připravit hromádku oblečení a hlavně odolejte jeho snahám po pár vteřinách nezdaru kňourat o pomoc. Vysvětlujte, ukazujte, ale pak už to nechte na něm. Děti by se měly umět svléknout, vyzout či obout si boty, papuče, uklidit si věci do skříňky své značky, poznat si svoje oblečení, uklidit hračky, umět si říct, potřebují-li na toaletu, zavolat pomoc dospělého, umýt si ruce, vysmrkat se.
Dítě by mělo také vědět, že se zřejmě chystáte do práce, že si tedy bude chodit hrát do školky. Přesto, i když nepodceníte žádný krok z přípravy, je velká pravděpodobnost, že prvních pár dnů, možná týdnů, vás bude trápit pláč dítěte, které vás ze školky nechce pustit. Proto dejte na radu zkušených učitelek a neprotahujte loučení ve dveřích třídy.
A co určitě nedělejte?
Může se stát, že vám dítě při přípravách nebude moc „pomáhat“. Že vám často potečou nervy z toho, že oblékání mu nejde nebo u toho nadbytečně trucuje. A ani nevíte jak, najednou z vás vyletí: „No, jen počkej, však oni tě ve školce naučí!“ To opravdu ne! Zbytečně v dítěti vytváříte strach z nového prostředí.
Chcete mít klid a dítě, které se do školky těší? Mějte s ním velkou trpělivost. A dejte prostor i svým přípravám do práce. Obvykle obojí začíná ve stejný čas. Pokud to jde, posuňte nástup do práce třeba o týden později, než je nástup do školky. Lépe si zvyknete. Na odloučení, na jiné nastavení celého dne. A lépe to zvládnete vy i vaše dítě.
                                                       Sylva Málková

> Zpět na články