Článek

Loučení s podzimem v mateřské škole


Děti více než dospělí potřebují setkávání s reálným světem, potřebují smyslovou zkušenost naplněnou osobním prožitkem. V mateřské škole se snažíme děti zaujmout, vtáhnout do dění, aby ony samy byly aktéry, aby nejen viděly a slyšely, ale také „ochutnaly, osahaly si, očichaly“ – zkrátka aby vnímaly všemi smysly a vše prožívaly. Podzim nám poskytl inspiraci k různým tvořivým aktivitám a událostem.
    V říjnu mělo velký úspěch „Brambůrkohraní“. Na jednotlivých stanovištích školní zahrady plnily děti rozmanité úkoly s podzimní tématikou. Na závěr si děti bramborovými tiskátky ozdobily svoje medaile a čekala je i sladká odměna.
    Už několikaletou tradici má akce „O nejpovedenější dýni“, která byla vyhlášena v rámci spolupráce školy a rodiny. V posledním říjnovém týdnu byla hlavní chodba naší školy vyzdobena krásnými výtvory rodičů a dětí, avšak s menší účastí, než tomu bylo v předešlých letech. Odměnu si zasloužili všichni, kteří se zúčastnili.
    Barevné listy, podzimní plody a počasí – vše svádělo k venkovním i tvořivým aktivitám ve třídách. Děti si pohrály s nasbíranými kaštany. A jakým zážitkem pro ně bylo společné pouštění draka! V průběhu listopadu si některé třídy připravily podzimní setkání pro rodiče s krátkým programem a společným tvořením.
    
                            H. Šmerdová, učitelka MŠ Rousínov> Zpět na články