Článek

Zimní ozvěny v mateřské škole


Ačkoli letošní zima byla, stejně jako ta loňská, na sněhovou nadílku dosti skoupá, my jsme se v mateřské škole nenudili. V lednu se přece jen na chvilku sníh ukázal, a tak rychle vznikali sněhuláci a jiné sněhové stavby, ze sklepa se vytahovaly lopaty a boby, abychom si to krátké bílé štěstí co nejvíce užili. Rádi jsme také přijali pozvání rousínovské D.A.V.Y a shlédli jejich nádherný pohádkový muzikál „Královna sněhu“.
Když odtálo a zima nám tak ukázala svou méně vlídnou tvář, zajímali jsme se o to, co vlastně v této roční době dělají zvířata, především naši ptáci, které jsme přikrmovali, pozorovali a poznávali na krmítkách i v atlasech. Z brněnské hvězdárny na Kraví hoře k nám přijelo mobilní nafukovací planetárium s pořadem o vesmíru, který ve třídách otevřel téma plné hvězd, planet, raket a kosmonautů. A když už jsme byli na cestách, vydali jsme se do Afriky, poznat místní přírodu, především zvířata, také obyvatele a jejich kulturu; pomohla nám v tom krásná hudební pohádka s prvky muzikoterapie pod názvem „Putování po Africe“. Děti se jako její aktivní účastníci seznámily s mnoha netradičními hudebními nástroji a mohli si na ně též samy zahrát.
Od tématu Afrika byl už pak jen krůček k tradičním karnevalovým oslavám. Předcházela jim samozřejmě výroba masek, dekorování tříd, hraní rozpustilých her. V určený den děti od rána přicházely ve svých maskách, které jen potvrzovaly, že tvořivost rodičů a dětí je velká a že i z prostého materiálu lze vytvořit nápaditý kostým.  
A když se zima pomalinku začala lámat do jara, vzpomněli jsme si na heslo „březen – měsíc knihy“. V knihách jsme listovali, prohlíželi ilustrace a s pomocí paní učitelek četli, také jsme si připomněli klasické pohádky a vydali jsme se i na návštěvu místní knihovny. To už ale vykoukly sněženky a nám nezbylo, než se začít chystat na velký jarní svátek  - Vítáni jara.
Mgr. T. Vejdová, učitelka MŠ Rousínov> Zpět na články